Videoita päiväkodin kehittämisen tueksi

Haastatteluvideoiden sarjassa eri perheryhmiin kuuluvat vanhemmat ja yksi asiantuntija kertovat kokemuksistaan ja toiveistaan varhaiskasvatusta kohtaan. Videot täydentävät ja konkretisoivat, mutta eivät korvaa pidetyn Monimuotoiset perheet varhaiskasvatuksessa -oppaamme sisältöjä.

Jokaisen videon lopussa esitetään reflektio- ja keskustelukysymyksiä. Kysymykset on toistettu myös tämän sivun lopussa. Suosittelemme katsomaan videot yhdessä kollegoiden kanssa ja hyödyntämään niihin liittyviä keskustelukysymyksiä työnne kehittämisen tueksi. Videoita ja reflektiokysymyksiä voi hyödyntää myös osana opetusta alan ammattilaisten oppilaitoksissa.

Videot ovat kestoltaan 17–20 minuuttia pitkiä, joten niitä voi katsoa esimerkiksi osana tiimin kehittämispalaveria. Tunnissa tai 45 minuutissa ehtii katsoa yhden videon, yhdessä reflektoida siihen liittyviä kysymyksiä ja arvioida oman päiväkodin käytäntöjä ja niiden mahdollisia kehittämistarpeita.

Videoita suositellaan katsomaan alla olevassa järjestyksessä tai ainakin niin, että ensimmäinen video katsotaan ensimmäisenä, koska sen alussa johdatellaan yleisemmin perheiden monimuotoisuuden teemaan. Videot ovat:

Monikkoperhe ja uusperhe varhaiskasvatuksessa – kuuntele lasta!

Tässä videossa kaksosten vanhempi ja uusperheen vanhemmat kertovat kohtaamisistaan varhaiskasvatuksen kanssa ja siitä, miten he toivovat, että heidän lapsiaan ja heitä vanhempina kohdattaisiin ja perheiden monimuotoisuutta käsiteltäisiin varhaiskasvatuksessa. Video on ensimmäinen osa neljän videon sarjaa.

Videolla monikkoperheen vanhempi suosittelee jäsenjärjestömme Suomen Monikkoperheet ry:n julkaisemaa Kaksoset ja kolmoset varhaiskasvatuksessa -opasta.

Kahden kulttuurin perhe ja adoptioperhe varhaiskasvatuksessa – panosta kohtaamiseen ja ymmärrykseen!

Tässä videossa kahden kulttuurin perheen vanhempi ja adoptioperheen vanhemmat kertovat kohtaamisistaan varhaiskasvatuksen kanssa ja siitä, miten he toivovat, että heidän lapsiaan ja heitä vanhempina kohdattaisiin ja perheiden monimuotoisuutta käsiteltäisiin varhaiskasvatuksessa. Video on toinen osa neljän videon sarjaa.

Kahden kulttuurin perheitä edustava ja tukeva jäsenjärjestömme Familia ry on julkaissut Kuinka puhua rasismista ja syrjinnästä? -oppaan kasvattajille ja ammattilaisille. Adoptioperheitä edustava ja tukeva jäsenjärjestömme Adoptioperheet ry on koonnut verkkosivuilleen kattavasti materiaalia varhaiskasvatuksen ammattilaisille.

Sijaisperhe ja sateenkaariperhe varhaiskasvatuksessa – käytä perheiden käyttämiä nimikkeitä!

Tässä videossa sijaisperheen ja sateenkaariperheen vanhempi kertovat kohtaamisistaan varhaiskasvatuksen kanssa ja siitä, miten he toivovat, että heidän lapsiaan ja heitä vanhempina kohdattaisiin ja perheiden monimuotoisuutta käsiteltäisiin varhaiskasvatuksessa. Video on kolmas osa neljän videon sarjaa.

Jäsenjärjestömme Perhehoitoliitto ry suosittelee Pesäpuu ry:n Pikku sisukas -toiminnan materiaaleja varhaiskasvatuksen ammattilaisille, jotka työssään kohtaavat sijoitettuja lapsia. Jäsenjärjestömme Sateenkaariperheet ry on julkaissut Sateenkaariperheet varhaiskasvatuksessa ja koulussa -oppaan.

Yhden vanhemman perhe ja leskiperhe varhaiskasvatuksessa – jousta mahdollisuuksien mukaan!

Tässä videossa Yhden Vanhemman Perheiden Liiton asiantuntija ja leskiperheen vanhempi kertovat perheiden kohtaamisista varhaiskasvatuksen kanssa ja siitä, miten he toivovat, että lapsia ja vanhempia kohdattaisiin ja perheiden monimuotoisuutta käsiteltäisiin varhaiskasvatuksessa. Video on viimeinen osa neljän videon sarjaa.

Videolla suositellaan jäsenjärjestöjemme Käpy Lapsikuolemaperheet ry:n ja Nuoret Lesket ry:n yhdessä julkaisema Miten tukea lasta ja nuorta, kun läheinen on kuollut? Opas läheisille sekä perheiden parissa työskenteleville.

Kaikkia videoita koskevat reflektiokysymykset

Jokainen video päättyy reflektiokysymyksiin, joiden kohdalla videon voi pysäyttää ja keskustella yhdessä kollegoiden kanssa siitä, mitä asioita haastatteluissa nousi esille ja miten ne suhtautuvat siihen, miten omassa päiväkodissa toimitaan. Kysymykset kuuluvat näin:

1. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota haastateltavien kaltaisten perheiden vanhempien ja lasten kohtaamisessa?
2. Mitä haastateltavat toivoivat?
3. Miten me tällä hetkellä toimimme näissä asioissa omassa päiväkodissamme?
4. Onko päiväkotimme toiminnassa, käsitteissä ja arjen käytännöissä kehittämisen varaa? Mitä? Missä? Miten korjaamme tilannetta?

Videoita reflektoidessa kannattaa pitää mielessä, että niissä on haastateltu vain yhtä tai kahta vanhempaa kustakin perheryhmästä. Perheryhmien sisälläkin on paljon monimuotoisuutta ja erilaisia toiveita, joten on aina tärkeää kuunnella oman päiväkodin vanhempia ja lapsia. Videot toivottavasti auttavat löytämään tähän hyviä ja arkeen sujuvasti solahtavia keinoja!

Anna videoista palautetta!

Hyödyitkö sinä omassa työssäsi näiden videoiden katsomisesta vai vaikuttiko yhteinen reflektio muutokseen yhdessä tai useammassa päiväkotinne käytännössä? Kerro siitä meille hyvin lyhyen palautelomakkeen avulla. Sekä risut, ruusut että kehitysehdotukset ovat tervetulleita!